Sports

Sports Achievements (2010 onwards)

2016-17

Team

Competition

Position

Competition Level

Volley Ball Team

img-20161110-wa0040

Intercollegiate Volley Ball Competition(9-11 Nov, 2016)

FIRST

Kerala University North Zone

Women Judo Team

University Judo (Women) Winners

Intercollegiate Judo (Women) Championship

FIRST

Kerala University

Base Ball Team

University Baseball Winners

Kerala University BaseBall Championship 

FIRST

Kerala University

Basket Ball (Women) Team

Untitled

Inter Zone Kerala University Basket Ball tournament

THIRD

Kerala University

Softball Team

IMG-20170111-WA0008 (1)

Intercollegiate softball  championship

FIRST

Kerala University

2014-2015

Sl.No

Name

Class

Game

Level of achievement

1

College Judo team

  Judo

Winners-University

2

College Volleyball team

  Volleyball

Winners- Intercollegiate north zone

3

College Softball team

  Softball

Second-Kerala University

4

College Volleyball team

  Volleyball

Runner-st.Thomas college trophy, Kozhenchery

5

College Volleyball team

  Volleyball

All Kerala intercollegeiate –TKM Collge of Engg. Kollam

6

Abijith             J. K

III B.Com

Softball

University Participation

7

Akhil K kochumon

III B.Com

Softball &Baseball

University Participation

8

Ramesh K Raj

II Mala

Volleyball

University Participation

9

Sanju Sing

I Eng

Softball

University Participation

10

Liyosh R S

II Eco

Volleyball

University Participation

11

Muhammed Riyas

II Phy

Judo

University Participation

12

Karthik M

II Zoo

Judo

University Participation

13

Soni

II Mala

Softball

University Participation

 

2013-2014

Sl.No

Name

Class

Game

Level of achievement

1.      

College team

  Judo

Winners-Intercollegiate

1.      

College team

  Fencing

Winners- Intercollegeiate

1.      

College team

  Baseball

Third - Intercollegiate

1.      

Albin Mathew

III Eco

Softball &Baseball

Participation

1.      

Abijith             J. K

II B.Com

Softball &Baseball

Participation

1.      

Akhil K kochumon

II B.Com

Softball &Baseball

Participation

1.      

Kurien Ronald

II B.Com

Baseball

Participation

1.      

Krishna Kumar

II Mala

Baseball

Participation

1.      

Ramesh K Raj

I Mala

Volleyball

Participation

1.      

Nichin S

III Eng

Judo

Participation

1.      

Vipin Vijayan

III Che

Judo

Participation

1.      

Muhammed Riyas

I Phy

Judo

Participation

1.      

Karthik M

I Zoo

Judo

Participation

1.      

Vijesh Vijayan

III Phy

Wrestling

Participation

1.      

Aswathy S

I Zoo

Fencing

Participation

1.      

Aswathy A

II Mal

Half marathon

Second University

1.      

Vimal V Pillai

III Bcom

Tennikoit

Selected coach

     18.

Seena Varghese

II Mal

High Jump

Third

 

2012-2013

Sl.No

Name

Class

Game

Level of achievement

1

Abhijith J K

I B.Com

Base ball

International participation

2

College team

  Men Baseball

2nd  University

3

College team

  Judo Men

1st  University

4

College team

  Judo Women

2nd University

5

College team

  Softball Men

1st University

6

Albin

II B.com

Baseball & softball

participation

7

Akhil kochumon

IB.Com

Baseball & softball

participation

8

Abjith JK

IB.Com

Baseball & softball

participation

9

Nichin S

II BA

Judo

participation

10

Vipin Vijayan

II B Sc

Judo

participation

11

Kurian Ronald

IB.Com

Judo

participation

12

Arun S

II B.Com

Judo & Wrestling

participation

13

Seena Varghese

II BA Mala

Baseball & softball

participation

 

 

2011-2012

Sl.No

Name

Class

Game

Level of achievement

1

College team

  Men Baseball

1st University

2

College team

  Women softball

2nd University

3

College team

  Judo Men

1st University

4

College team

  Judo Women

2nd University

5

College team

  Softball Men

3rd University

6

Albin Mathew

IB.A Eco

Baseball & softball

International participation

7

Joseph Babu

II B.com

Baseball & softball

Nationals participation

8

Mukesh Murali

III Eco

Baseball & softball

Nationals participation

9

Arun S

I B.Com

Judo & Wrestling

Nationals participation

10

Joseph Babu

III B.com

Baseball & softball

University participation

11

Albin Mathew

I BA Eco

Baseball & softball

University participation

12

Rethesh chandran

III Mala

Baseball & softball

University participation

13

Renjith R

III B.Sc Phy

Judo

University participation

14

Aravind Raj

I B Sc Maths

Judo

University participation

15

Jerin Ajith

III B.Com

Judo & Wrestling

University participation

16

Sujith R

II B.Com

Judo & Wrestling

University participation

17

Joshy Yesudas

III Mala

Judo & Wrestling

University participation

18

Biju P

III Mala

Judo

University participation

19

Vishnu Surendran

II Eng

Judo

University participation

20

Arun S

II B.Com

Judo & Wrestling

University participation

21

Nichin S

I BA

Judo

University participation

22

Chippy Vijayan

II Zoo

Baseball & softball

University participation

23

Manju M

III B.Com

Baseball & softball

University participation

2010-2011Major Sports achievements

Sl.No

Name

Class

Game

Level of achievement

1

Joseph Babu

II B.com

Baseball & softball

International participation

2

Mukesh Murali

III Eco

Baseball & softball

Interuniversity participation

3

Rethesh chandran

II Mala

Baseball & softball

Interuniversity participation

4

Antony Mathukutty

IIIMala

Baseball

Interuniversity participation

5

Prinoo Philp

III B.Com

Baseball

Interuniversity participation

6

Jerin Ajith

II B.Com

Judo & Wrestling

Interuniversity participation

7

Sujith R

II B.Com

Judo & Wrestling

Interuniversity participation

8

Joshy Yesudas

II Mala

Judo & Wrestling

Interuniversity participation

9

Biju P

II Mala

Judo

Interuniversity participation

10

Vishnu Surendran

I Eng

Judo

Interuniversity participation

11

Arun S

I B.Com

Judo & Wrestling

Interuniversity participation

12

Surya S

IIIMala

Baseball & softball

Interuniversity participation

13

Chippy Vijayan

I Zoo

Baseball & softball

Interuniversity participation

14

Manju M

II B.Com

Baseball & softball

Interuniversity participation

15

Sophya Ivan Mathew

III Zoo

Baseball

Interuniversity participation

16

Jerin Ajith

II B.Com

Judo & Wrestling

Keala University 1st 

17

Joshy Yesudas

II Mala

Judo & Wrestling

Kerala University1st

18

Sujith R

II B.Com

Judo & Wrestling

Kerala University 1st

19

Arun S

I B.Com

Judo & Wrestling

Kerala University 1st

20

Vishnu Surendran

I Eng

Judo

Kerala Unvirsity 1st

21

Renjith P

II Phy

Judo

Krala University 2nd

22

Vishnu Prasad Y R

II Eng

Judo

Krala Unviersity 2nd

23

Jenniffer Leon Boban

II B.Com

judo

Krala University 2nd

24

Sreedevi Sekhar

II B.Com

Judo

Kralal University 3rd

25

Joseph Babu

II B.com

Baseball & softball

National participation

26

Mukesh Murali

III Eco

Baseball & softball

Natioanal participation

27

Sujith R

II B.Com

Judo & Wrestling

National participation

28

Arun S

I B.Com

Judo & Wrestling

National participation

29

Bishop Moore college

Team

Men Baseball

Kerala University 1st

30

Bishop Moore college

Team

Women Baseball

Kerala University 2nd

31

Bishop Moore college

Team

Judo Men

Kerala University 1st

32

Bishop Moore college

Team

Judo Women

Kerala University 2nd